Proti stereotypům v hlavách mužů a žen
S projevy sexismu se setkáváme doslova na každém kroku, v práci a veřejném životě, na ulicích měst, uvedla na sobotním celostranickém semináři pořádaném Komisí žen ÚV KSČM v součinnosti s oddělením odborného zázemí strany předsedkyně této komise poslankyně Soňa Marková. Téma znělo: Sexismus.
Jednalo se již o třetí velký osvětový seminář, na který se sjelo do Prahy na osmdesát členů a členek KSČM a sympatizantek a sympatizantů strany. Co znamená sexismus? Je to diskriminace lidí na základě pohlaví, podléhání stereotypům, zneužívání ženských a mužských těl, obtěžující útoky.
Semináře se zúčastnili také místopředsedkyně a místopředseda Ústředního výboru KSČM Miloslava Vostrá a Jiří Dolejš. Vostrá vyzvala k zamyšlení se, zdali sami nepodléháme stereotypům a neužíváme sexistické výrazy. Dolejš odmítl tvrzení (jež je také klišé), že KSČM je stranou konzervativních názorů. Samotné diskutované téma prokazuje pravý opak. Odmítání sexistických projevů v plné škále je úsilím o prosazování lidské důstojnosti, zdůraznil. »A pokud někdo říká, že primární jsou sociální podmínky lidí, jistě je tomu tak,« uvedl Dolejš, »ale cožpak nejsme svědky feminizace chudoby?«
Sexismus se často připodobňuje k rasismu, vysvětlila Veronika Šprincová z obecně prospěšné společnosti Fórum 50 %, jež usiluje o vyrovnané zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích. Její kolegyně Marie Mottlová provedla výčet konkrétních projevů sexismu: sexuální obtěžování (s ním se v nějaké podobě setkalo 39 % žen starších 15 let); sexismus v jazyce (užívání generického maskulina, užívání profesí žen v mužském rodě); sexistická reklama, která zneužívá ženských i mužských těl, často v lechtivých pózách, k propagování čehokoli; stereotypy ve vzdělávání i podhodnocení žen, které jsou odměňovány na stejných pozicích v průměru o 10 % méně než muži, a dokonce i tzv. druhá směna v rodině, kterou zpravidla absolvují právě ženy.
Sexismus může eliminovat ze společnosti každý, poznamenaly obě expertky. Velkým tématem je bourání stereotypů o typicky mužských a typicky ženských rolích (s výjimkou reprodukčních rolí, které jsou dány biologicky), růst počtu mužů na rodičovské dovolené, sílící trend svěřování dětí do střídavé péče obou rodičů apod. Hrubé sexistické reklamy je možné přihlašovat do soutěže o anticenu Sexistické prasátečko.
Sexismus je chybně vnímán jen jako ženské téma, přitom stereotypy dopadají na muže i ženy. »A KSČM musí bojovat proti stereotypům v hlavách mužů i žen,« uvedla na závěr Marková a popřála již k nadcházejícímu Mezinárodnímu dni žen coby symbolu boje za ženská, a tedy lidská práva.
(mh)