Radí Bohuslava Hajská, zastupitelka Karlovarského kraje (KSČM)
Usmívejte se a nezabývejte se zbytečnostmi
V době, kdy fungovala koalice dvou levicových stran v Karlovarském kraji, jste byla krajskou radní se zodpovědností za velmi závažnou oblast – správu majetku. Co to pro vás znamenalo? Trefila se tato gesce do vašeho oboru, nebo to znamenalo učit se, učit se, učit se?
Nemohu říci, že by se tato gesce trefila přímo do mého oboru, ale vůbec mi to nevadilo. Člověk se musí stále učit něco nového, co mu život zrovna přinese. Nedříve jsem si zmapovala situaci a potom jsem požádala paní Ing. Stefanovičovou, vedoucí mého odboru, aby mi to, jak se říká lidově, lila do hlavy a nebrala na mne žádné ohledy. Hodně informací jsem také obdržela od zaměstnanců právního oddělení.
Tak se stalo, že jsem se učila i doma večer při vaření. Vše ostatní muselo jít stranou, ale měla jsem radost, že jsem se dokázala vypořádat i se záležitostmi, které mi byly předány od mých předchůdců.
Můžete zopakovat, proč vlastně koalice KSČM-ČSSD padla?
Proč padla koalice? Ani dost dobře nevím. Náš klub si zvolil vyjednávací komisi, ta vyjednávala, a neměla to lehké. Stále na nás přicházely nepříjemné tlaky ze všech stran. Tlačili na nás, aby odešel náš radní pro školství Václav Sloup. Věděli jsme, že by to byla velká chyba. Byl pracovitý, spolehlivý a velmi dobře připravil novou koncepci školství, kterou nám však zastupitelé, jak se říká, shodili ze stolu. Dozvěděli jsme se, že naši koaliční partneři mají připraveno odvolání všech radních za KSČM a pravicové strany s tím budou souhlasit a jsou připraveny nastoupit na uvolněné pozice. Tak se také stalo. Šíří se různé zákulisní řeči, ale já z toho nemám nic ověřeno, tak se nechci ani zmiňovat.
Kdo převzal vaši agendu a jak svého nástupce hodnotíte?
Moji agendu převzal pan Blažek, starosta města Aše. Nehodnotím, ale nedovedu si představit, že bych byla starostkou města a ještě měla vykonávat velice náročnou a zodpovědnou práci jako radní kraje, a to ještě pouze jeden den v týdnu. Jak asi můžou výsledky takové práce vypadat?
Vrátila jste se nyní, kdy už nejste uvolněnou zastupitelkou, ke své původní práci?
Ne, do své původní profese jsem se nevrátila, jsem již ve starobním důchodu. Mám ještě jiné politické funkce jako výbory, komise. Také jsem předsedkyní SVJ s třiceti vlastníky. Ve volném čase se učím anglicky a pracuji na své zahrádce.
Jste maminkou čtyř dětí, dávno již dospělých. Blahopřeji! Když byly malé, jak jste dokázala skloubit pracovní povinnosti a péči o ně?
Jsem asi hodně ctižádostivá. V roce 1983 jsem se na vlastní žádost s mým manželem rozvedla a zůstala s dětmi a podlomeným zdravím sama. A pomalu jsem si uspořádala život podle svých představ.
V roce 1985 jsem začala dálkově studovat na Střední všeobecné ekonomické škole v Karlových Varech, studium jsem ukončila v roce 1989. Tehdy jsem pracovala v závodě Autobrzdy Kraslice jako vedoucí skladového hospodářství, později jako účetní.
Již v této době jsem pracovala v politických funkcích. Byla jsem v plénu KSČ v Sokolově a členkou kádrové komise. Amatérsky jsem začala studovat psychologii, která mi pomohla v celém mém dalším životě. Měla jsem a mám moc hodné děti, které jsem naučila samostatnosti. Vlastně mi nic jiného nezbývalo, protože jsem v tomto kraji republiky byla s dětmi úplně sama. Moji rodiče a všichni příbuzní totiž bydlí 360 km na východ.
Moje děti mají střední školy, všechny pracují a jejich povolání se jim líbí. Jsem zdravá (doufám) a spokojená. Řekněte mi, co víc si mohu přát? Snad jen mír, pohodu, zdraví a hodně lásky všem.
Vám se prostě podařilo vše ideálně skloubit. Hitem současnosti je právě slaďování pracovních a rodinných povinností žen (a mužů). Jaký máte recept?
Nevím, zda to budou rady, ale mě zdárně provází životem toto: Nezabývejte se zbytečnostmi. Zbavte se závisti a nenávisti, pokud je máte. Usmívejte se a buďte milí a ohleduplní ke svému okolí. Časem se to naučí i oni, pokud to ještě neumí. V zaměstnání hledejte klady, ne zápory, naučí se to časem od vás i jiní. Řešte vše s rozvahou bez zášti a nenávisti. V rodinném kruhu hodně mluvte s dětmi a zabývejte se jejich problémy, i když se vám zdají být někdy banální. Manželovi a ostatním ve vaší blízkosti věnujte aspoň jednou denně nějaké hezké slovo. Zjistíte, že vše se sladí samo.
Když jste pracovně působila na krajském úřadu, jistě víte, zdali mají tam zaměstnané ženy možnost například pohyblivé pracovní doby, práce z domova apod.
Momentálně se mi nevybavuje, že by někdo ze zaměstnanců krajského úřadu měl možnost pracovat z domova, aspoň ne na plný úvazek. Nevím o tom, že by někteří zaměstnanci pracovali z domova nebo měli pohyblivou pracovní dobu. Vím, že některé ženy měly zkrácenou pracovní dobu. Své asistence jsem já osobně nikdy nezakázala jít k lékaři s dítětem nebo si vyřídit jiné rodinné záležitosti, naopak jsem se snažila pomoci, protože dobře vím, že spokojený člověk pracuje mnohem zodpovědněji a odvede více práce. V tomto duchu jsem se chovala ke všem zaměstnancům a mohu zodpovědně říci, že se to vyplatilo. Pokud je nějaká možnost zaměstnancům úřadu pomoci, určitě budu nápomocna.
V klubu zastupitelů KSČM nejste jedinou ženou, kromě vás jsou tam ještě další tři zastupitelky, z nichž Eva Valjentová byla náměstkyní hejtmana. Soudím tedy, že se váš kompetentní »ženský úhel pohledu« na problémy kraje v klubu prosazuje.
Myslím, že ženy dovedou velice dobře zvládat konfliktní situace, jednají v klidu a s rozvahou. Ženy mají vnímavější cítění a myslím, že to ovlivní často i chování mužů při určitých složitých jednáních. Muži se snaží být galantnější, a to hlavně ti, kterým nejde pouze o jejich kariéru, ale o podstatu věci.
Monika HOŘENÍ