Z Letní univerzity Evropské levice v Litoměřicích.
Zúčastnila jsem se s Monikou Hoření přednášky na téma „ Gender a pekarizace, příklady z Řecka“. Přednášku řídila Judith Benda z neměcké Die Linke, dále vystoupily Sissy Vouvou z Řecka a Suzany Gonzalez z Venezuely.
- Judith Benda
Vysvětlila zkratku EL-FEM, což je feministická skupina Evropské levice. Hovořila o prekarizaci (nejistota, obtíže), která postihuje lidi s prací na dobu určitou, brigádníky a brigádnice a nezaměstnané.
Prekariát = sociální třída, kterou tvoří lidé s nejistým zaměstnáním a nezaměstnaní.
Ačkoli 94 Evropanů ze 100 uvádí, že rovnost žen a mužů je základním právem ve společnosti, skutečnost je jiná.
Podívejme se na tzv. Index generové rovnosti, který zahrnuje 6 oblastí posuzování:
- Práce
- Čas
- Moc
- Peníze
- Vzdělání
- Zdraví
Vezmeme-li ideální stav jako 100% rovného zastoupení mužů a žen ve všech 6 oblastech, pak ve srovnání 4 zemí, jejichž zástupkyně a zástupci byli přítomni, situace vypadá takto:
Finsko – 72,7%
Německo – 55%
Česká republika – 43,8%
Řecko – 38,3%
Oblasti, ve kterých by mělo dojít ke zlepšení a kde je v EP doporučena tvorba nových zákonů jsou:
- Násilí proti ženám (stalking, kybernetický harasment apod.)
- Rovnováha mezi veřejným a rodinným životem
- Zdraví a vzdělávání
Realita se však často ubírá jiným směrem. Problémem je pravice, která se často staví proti např. sexuální výchově ve školách, potratům apod.
- Sissy Vouvou
Nastínila situaci žen v Řecku. Paradoxem je, že ženy jsou levnější pracovní silou, ale pokud jsou v produktivním věku a mají děti, zaměstnavatelé je nechtějí. Dokonce jsou propouštěny z práce těhotné ženy, což je protizákonné, ale přesto se to děje. Také díky tomu porodnost v Řecku prudce klesla.
Těžká situace vyvolává velkou vlnu solidarity a vznik nejrůznějších hnutí sociálních a feministických. Tato hnutí vznikají „zezdola“, zakládají je obyčejní lidé a měla by si uchovat svoji nezávislost, aby se např. nedostala pod vliv Syrizy.
Kvóty na rovnocenné zastoupení mužů a žen v rozhodovacích procesech (30%) byly v Řecku přijaty v roce 1987, ale nedodržují se. Řecko je velmi patriarchální a mnohdy i sami levicoví lidé se staví proti nim.
- Suzany Gonzalez
Vylíčila situaci ve Venezuele. Hodně zboží v zemi je nedostatkového, a to zejména zboží, které je pro každodenní potřebu žen a dětí. Až 25% zboží se pašuje, hranice v džungli lze jen těžko uhlídat.
16 let po revoluci se ženy stále snaží vymanit z patriarchálního systému. Jsou zde určitě paradoxy. Venezuela má nejdelší mateřskou dovolenou v Latinské Americe a jednu z nejdelších na světě, ale např. potrat je zde trestný! Proto je třeba zvýšit zastoupení žen v Parlamentu, aby se zákony mohly změnit.
Země má největší zásoby ropy na světě a přesto před revolucí zde žilo 50% obyvatel v bídě. Dnes už je na hranici bídy pouze 5% obyvatel, ale z toho je 80% žen!
Socialistická strana Venezuely se snaží o paritu mužů a žen, ale také o početnější zastoupení mladých ve vládě země. Problémem jsou však stále vžité stereotypy. Proč se u žen, při posuzování jejich schopností pro jakékoli funkce, stále kladou otázky, zda na „TO“ mají či zda jsou schopné? Proč se takové otázky nikdy nekladou mužům?!!!
Soňa Grochalová – členka Komise žen ÚV KSČM Ústecký kraj