00001

Titul Strana otevřená ženám opět získali Zelení. Nejhůře dopadla ODS.

 

Stranou, která dává největší prostor ženám jak ve svém vedení, tak na kandidátních listinách a v programu, je i v roce 2015 Strana zelených. Výsledky již 7. ročníku soutěže včera vyhlásila organizace Fórum 50 %, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

 

Odborná porota v soutěži hodnotí politické strany zastoupené ve Sněmovně nebo Senátu z hlediska dodržování rovných příležitostí pro ženy a muže, a to jak uvnitř strany (zastoupení ve vedení a na kandidátních listinách, existence slaďovacích opatření, pravidla pro obsazování stranických postů), tak navenek (v programu, kampaních či prosazovaných zákonech).

 

„Vítězná Strana zelených získala body zejména za vyvážené zastoupení žen a mužů jak ve vedení strany, tak na kandidátních listinách i na zvolených postech. Porota dále ocenila existenci vnitřních pravidel pro obsazování stranických postů i kandidátek a opatření umožňující lepší sladění stranického a osobního života, např. hlídání dětí během sjezdů. Ve svém programu Zelení myslí na podporu flexibilních úvazků i školek či odstraňování rozdílů v platech mužů a žen,“ komentuje výsledek ředitelka Fóra 50 %, Jana Smiggels Kavková.

 

„Z ocenění máme velkou radost, nicméně vnímáme, že už nám ostatní strany začínají šlapat na paty. V současné době diskutujeme o přijetí institutu spolupředsednitví, což by znamenalo, že by na nejvyšší pozici vedení strany byla žena a muž společně. Takové opatření na podporu zvýšení zastoupení žen je v České republice nové, inspirovali jsme se u některých evropských zelených stran,“ říká vedoucí Genderové odborné sekce Strany zelených Lucia Zachariášová.

 

Druhé místo obsadila KSČM, zejména díky vysokému zastoupení žen ve vedení, na kandidátních listinách i volených pozicích a díky podpoře zákonů a opatření týkajících se rovnosti žen a mužů. U třetí ČSSD porotu zaujal především program, prosazované zákony a také nově schválené kvóty pro sestavování kandidátek.

 

Z hlediska podílu žen ve volených funkcích si špatně nevede ani nováček ve Sněmovně, hnutí ANO, které ovšem na ženy zapomíná ve svém programu i vnitřních pravidlech. ANO skončilo těsně čtvrté. Tradičně nejhůře pak byla hodnocena ODS, v jejímž vedení působí výhradně muži a která existenci společenských nerovností mezi ženami a muži neřeší, ba spíše popírá.

 

 

 

Kontakt:

Jana Smiggels Kavková, 608 553 825, kavkova@padesatprocent.cz, ředitelka Fóra 50 % a členka poroty
Složení poroty:

 

Prof. PhDr. Vladimíra Dvořáková, CSc. – politoložka

PhDr. Petra Rakušanová Guasti, M.A., Ph.D. – politoložka, socioložka

PhDr. Petr Just, Ph.D. – politolog

Mgr. et Mgr. Pavla Špondrová – právnička, socioložka

Mgr. Jana Smiggels Kavková – politoložka, ředitelka Fóra 50 %

PhDr. Jan Křeček, Ph.D. – odborník na média

 

Co porota hodnotí:

 

  1. Zastoupení žen (ve vedení strany, ve vedení Parlamentu, mezi kandidujícími a zvolenými ve volbách do Poslanecké sněmovny 2013, Senátu, Evropského parlamentu a obecních zastupitelstev 2014)
  2. Vnitřní pravidla (cílené nabírání členek, závazek prosazování genderové rovnosti ve stanovách, pravidla pro obsazování stranických postů a sestavování kandidátních listin, slaďování rodinného a stranického života, existence ženské frakce)
  3. Strategie strany vůči veřejnosti (zviditelňování žen a témat týkajících se žen v kampaních, zviditelňování kandidátek, genderově citlivý jazyk)
  4. Spolupráce s českými a zahraničními organizacemi (s českou i zahraniční akademickou a odbornou obcí, neziskovými organizacemi)
  5. Volební program a hlasování pro zákony (opatření a zákony na podporu rovnosti žen a mužů, slaďování rodinného a profesního života, boj proti domácímu násilí atd.)

 

Celkové výsledky:

 

Hodnocená strana Počet bodů
1. SZ 334
2. KSČM 270
3. ČSSD 239
4. ANO 225
5. KDU-ČSL 203
6. TOP 09 112
7. ČPS 86
8. ODS 84

 

Kritéria pro výběr hodnocených stran:

 

Strana musí být zastoupena alespoň v jedné komoře Parlamentu a současně kandidovat ve všech hodnocených volbách. Z hodnocení jsou vyloučeny strany, které ve svých programech, kampaních či stanovách opakovaně využívají projevy rasismu, xenofobie, homofobie a dalších forem diskriminace.

Napsat komentář