Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Michaelou Marksovou (ČSSD), jež důvěrně zná témata, kterými se zabývají ženské organizace, připravuje projekt, který by měl zaměstnavatelům v ČR napomoci odhalit případné nerovnosti v odměňování žen a mužů.
Chystaný model je součástí kampaně 22 procent k rovnosti. Na konferenci o férovém odměňování to 23. března řekly zástupkyně resortu sociálních věcí. Ženy u nás vydělávají v průměru o 22 % méně než muži na srovnatelných pozicích. ČR tak v EU patří k zemím s největším rozdílem.
Ministerstvo vychází při přípravě z programu Logib, který vznikl ve Švýcarsku. Od něj ho převzalo německé ministerstvo pro rodinu. Použití programu je dobrovolné a bezplatné. Podnik zadá anonymizované údaje o věku, vzdělání, pozicích a odměnách pracovnic a pracovníků a získá podrobnou analýzu. Model je k dispozici on- i off-line. Podle německého ministerstva pro rodinu se spravedlivá personální politika a odměňování odrazí kladně v motivaci a spokojenosti zaměstnanců, přispěje i k lepšímu obrazu firmy.
Podle manažerky projektu Otevřené společnosti Férové platy, férové penze Kláry Čmolíkové Cozlové by program v ČR mohl přispět k otevření debaty o rozdílných výdělcích žen a mužů i ke zprůhlednění odměňování. »Ukazuje se, že oblast platů je velkým tabu, něčím, o čem se nemluví. I u nás existují tzv. doložky mlčenlivosti, které jsou v podstatě nepochopitelné. Proč by se nemělo o platu hovořit, když je to individuální záležitost a firmy deklarují, že odměňují spravedlivě?« uvedla. Není ale přesvědčena o tom, že dobrovolný přístup pomůže situaci změnit. »Česká republika potřebuje spíš tlačení zaměstnavatelů
k tomu, aby věc řešili, než nechávat jim volnou ruku. Spousta firem je fér a snaží se, ty není nutné přesvědčovat. Je nutné přesvědčit ty, které mají za to, že rovnost se jich netýká, protože nerovné podmínky jsou pro ně výhodné,« dodala manažerka projektu.
Rakousko již řeší
Právě Rakousko začalo situaci řešit. Od roku 2011 tam platí zákon, podle něhož zaměstnavatelé musejí každé dva roky předkládat zprávu o výdělcích žen a mužů. Povinnost se původně týkala velkých firem, postupně se rozšiřuje i na menší podniky. Nyní se týká také těch, které mají aspoň 150 zaměstnanců.
Monika Hoření