Celostranický seminář pro ženy
Ženy v KSČM se opět vzdělávaly. V sobotu se uskutečnil další celostranický seminář organizovaný Komisí žen ÚV KSČM. Tentokrát byl věnován osobnosti političky Františky Plamínkové (1875-1942) a mentorinkovému setkání.
Stalo se již pravidlem, že Komise žen pořádá tyto vzdělávací akce, na něž se do Prahy sjíždějí členky a sympatizantky KSČM, případně členky LKŽ, z celé republiky. Akce je vždy spojena s přednáškou, která účastnicím osvětlí přínos a odkaz některé z významných ženských osobností, jež má jubileum. V únoru tomu bylo 140 let od narození učitelky, feministky, političky a antifašistky Františky Plamínkové, jejíž osudy přiblížila Eva Bartůňková, spolupracovnice Sekce regionálních dějin Klubu společenských věd.
Plamínková byla členkou národně socialistické strany, za niž působila coby zastupitelka a radní v Ústředním zastupitelstvu hl. m. Prahy. Několik volebních období byla zvolena senátorkou. Tato autentická vlastenka, po níž je pojmenována pražská základní škola i ulice v Praze-Nuslích a na Kladně, usilovala o povznesení žen. Přispěla např. ke zrušení celibátu učitelek a zavedení volebního práva pro ženy v ČSR, v roce 1922 založila Ženskou národní radu, podporovala porodní asistentky. Jako politička vše posuzovala z hlediska žen a na pražské radnici se věnovala bydlení pro chudé či zrovnoprávnění pracovních podmínek mužů a žen. »Neceňme člověka dle toho, v které straně je – jsou v každé straně dobří i zlí, zlomyslní i spravedliví, dle jeho osobních vlastností,« citovala přednášející Plamínkové výrok.
Líbil se jí socialismus, pečlivě prostudovala Marxův Kapitál, i když se se všemi principy marxismu neztotožnila. Ovšem uvědomovala si, že i první ČSR neodstranila chudobu. »Plamínková vyzývala, že by v našem státě neměl být nikdo hladový. Měla velké sociální cítění, i když je realizovala prostřednictvím charity, nikoli stávek a demonstrací,« poznamenala Bartůňková.
Plamínková napsala 14. září 1938 dopis Adolfu Hitlerovi, v němž se zastala prezidenta Edvarda Beneše. Jako vlastenka byla gestapem dvakrát zatčena: Podruhé v době heydrichiády, kdy byla uvězněna v terezínské Malé pevnosti a popravena na Kobyliské střelnici.
Mentorinky
V druhé části semináře se účastnice rozdělily do dvou skupin a vzájemně si předávaly zkušenosti z práce komunálních političek či stranických funkcionářek. »Hovořily jsme o síťování mezi ženami, o vzájemné podpoře, o tom, že se ženy často obávají říci si o funkce nebo nevyužijí nabízené příležitosti,« řekla Haló novinám Soňa Marková, předsedkyně Komise žen. Zazněly zkušenosti dlouholeté starostky a dnes zastupitelky Zákup Miloslavy Hudakové, Dáši Bazalkové, jež práci pro občany obce Branky věnovala 38 let života, současné starostky Horních Bludovic Jany Pohludkové, předsedkyně kontrolního výboru Zastupitelstva městské části Praha 10 Jany Čunátové či šéfky klubu KSČM v Zastupitelstvu města Plzně Jany Bystřické. (mh)
FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ
Účastnice se zájmem vyslechly přednášku Evy Bartůňkové.