Aktivní ženy v Komunistické straně Čech a Moravy, které svou veřejnou prací pro občany přispívají k rozvoji místních komunit v obcích a městech, kde žijí, a k rozvoji spolkového života byly v sobotu 22. října slavnostně oceněny v Praze. Ocenění Žena roku 2022 se těšilo i velké účasti zúčastněných. Na programu slavnostního dopoledne v sídle strany bylo nejen samotné oceňování, ale také vzdělávací seminář, jenž akci předcházel.

Pořadatelky a pořadatelé z Komise žen ústředního výboru a oddělení pro evropské záležitosti a občanský sektor v letošním již pátém ročníku ocenili celkem osm žen: jednu členku KSČM v kategorii do 50 let, pět v kategorii nad 50 let, a dále udělili dvě zvláštní ocenění.

Jména žen, které převzaly kytici rudých růží, diplom a půvabnou sklenku s ženským motivem a lesklým kamínkem v dárkovém balení, byla od června přísně tajena. Totiž na červnovém zasedání Komise žen ústředního výboru její členky, za účasti zástupce vedení strany a zástupce týdeníku Naše pravda, zodpovědně posoudily třicítku nominací, které se do daného termínu sešly u rukou tajemnice komise.

Rozhodování bylo nejednoduché, protože nominantky opět, tak jak je to typické pro každý ročník Ženy roku, překypují aktivitami, jež vykonávají pro ostatní občany bez nároku na jakoukoli odměnu, konají vše dobrovolně a spontánně, s láskou a darují svým bližním svůj čas – a to je velký dar. Všechny jsou aktivní po celý svůj život.

Nejraději by ocenili všechny

»Každá z nás, jak tu sedíme, je úžasná,« řekla v úvodu slavnostního setkání předsedkyně Komise žen Soňa Marková. A takových pracovitých žen, které jsou inspirací pro ostatní a dělají i skvělou reprezentaci komunistické straně, je v řadách KSČM bezpočtu. Jde však o to, zdali je »někdo« nominuje – ať už jednotliví členové/členky KSČM, členky Komise žen (každý kraj je zastoupen jednou reprezentantkou), stranické orgány různých stupňů či Levicové kluby žen. Nejraději bychom ocenili všechny nominované, ale není to možné, přiznala Marková. Ostatně každá z žen, která v letošním ročníku neuspěla, může být nominována opět za rok.

Oceněné ženy společně s předsedkyní Komise žen Soňou Markovou (vlevo) a tajemníkem komise Jaroslavem Růžičkou.

Kdo letos?

Oceněné, kategorie do 50 let: Adriana Lehutová z Břeclavi;

Oceněné, kategorie nad 50 let: Anna Vaňková z Hradce Králové, Marie Kročková z Havířova, Vlasta Šlezingerová z Kunvaldu, Ema Filipiová z Hradce Králové a Libuše Čejková z Chocně.

Zvláštní ocenění: Miroslava Moučková z Prahy a Alena Poštová z Rakovníka.

Ocenění převzala také Hana Součková z Vysokého Mýta, která byla účastnicí Ženy roku loňského ročníku, ale odměnu a květiny si převzala až letos. Při vyhlašování neskrývala dojetí a cítila se poctěna, ostatně nebyla jedinou, která prožívala slavnostní okamžiky.

Akce se úspěšně zdařila i díky podpoře sponzorů – díky europoslankyni a předsedkyni KSČM Kateřině Konečné, manželům Aleně a Stanislavu Grospičovým (ti každoročně sponzorují výrobu skleniček), dále Institutu české levice a akciové společnosti Futura, jež poskytla knihy.

Marková na závěr vyhlásila 6. ročník Ocenění Žena roku – roku 2023. Nominace budou končit v polovině června 2023, a opět je posoudí Komise žen za spoluúčasti dalších.

Ženy v ohrožení

V úvodu si účastníci, kterých se sjelo na pět desítek (nejen ženy, i muži), vyslechli přednášku na téma Ženy v ohrožení. Téma naplnili v úloze přednášejících odbornice na feminismus a ženská témata Soňa Marková (domácí a sexuální násilí), ekonomický expert Jiří Dolejš (ohrožení žen chudobou a sociálním vyloučením) a novinářka Monika Hoření (ženy ohrožené válkami a ozbrojenými konflikty).

Akci pozdravil místopředseda KSČM Milan Krajča, jenž zdůraznil, že komunistická strana žije, pořádá řadu akcí, přičemž celostátní seminář byl jen jednou z akcí, které se konaly v sobotu 22. října v sídle KSČM.

(mh)

Napsat komentář